– MAGAZINE –
In een Engelstalig artikel las ik de term ‘homeship’, wat volgens de schrijver beslist niet vergeleken mocht worden met een ‘houseboat’. En een ‘houseboat’ mocht je dan weer niet verwarren met een ‘boathouse’. Snap jij het nog? Ik hou het graag simpel: als het drijft en je woont erop, dan is het een woonboot. Punt. En dat kan dan een ark, schark, schip, watervilla of waterloft zijn – of van alles een beetje, ook daar kan ik prima mee leven. De échte bofkonten kunnen zelfs váren met hun huis – het toppunt van en-en.
Veel mensen denken in termen van of-of: het is óf dit, óf dat. Zelf denk ik liever in en-en. Dat voelt rijker, speelser en dichter bij overvloed. Op SAIL merkte ik dat ook: daar zag je én nostalgie, én innovatie. Het liet zien dat traditie en vooruitgang elkaar niet uitsluiten, maar juist enorm versterken.

Soms maken woorden wel degelijk verschil. Je kunt iets ‘toeval’ noemen, maar ook ‘een klein wondertje’. Of, zoals ik het al jaren noem: verborgen samenhang. Voel je het verschil? Denk je vanuit zo’n mindset, dan ga je dingen anders zien en waarderen. Die ene bijzondere ontmoeting, bijvoorbeeld. Of de leerzame keuzes op je pad.
Dat ervaar ik ook als ik op pad ben voor VLOT. Mensen vertrouwen me hun persoonlijke verhalen en emoties toe. Zoals in Lemmer (pagina 8), waar we samen een traantje lieten omdat we begin dit jaar alle vier een dierbare hadden verloren. Of wanneer iemand me aanspreekt op een festival: ‘Hé… jij bent toch van VLOT?’ Meestal zit er een prachtig verhaal achter zo’n vraag. En het blijft een feest om al die verhalen te verzamelen en te bundelen tot dit magazine, dat inmiddels alweer voor het vijftiende jaar bij alle woonboten in Nederland in de brievenbus valt.
Het voordeel van en-en is ook dat je niet in hokjes hoeft te denken; het beperkt je niet tot één mogelijkheid. En dan is het stukken makkelijker om verbinding te maken. Én te kunnen delen. Precies dat doen we ook in deze VLOT weer volop. En dan blijk je als waterbewoners best veel gemeen te hebben, of je nu woont op een boot in Amsterdam of Appingedam… ;)
Ik wens je veel kijk- en leesplezier met het VLOTmagazine van september!
![]()
PS De herfst is een mooi moment om de stilte wat zachter te zetten. Én om Vriend van VLOT te worden.

